Пропускане към основното съдържание

Специалистът по “нищоправене” Жаблянов в нагли схеми и конфликт на интереси

Специалистът по “нищоправене” Жаблянов в нагли схеми и конфликт на интереси








Бившият зам.шеф на НС обитава баровска къща в Симеоново, а парите за нея са с напълно неясен произход и как Валери Жаблянов попречи на парламентарната си група да пита докрай за липсата на „Апартаментгейт“ в доклада на КПКОНПИ?

Председателят на КПКОНПИ Сотир Цацаров отчете миналата седмица работата на Антикорупционната комисия пред парламента. От ПГ на „БСП за България“ гласуваха с „въздържал се“ заради непълнота на доклада и като пример посочиха „Апартаментгейт“ и терасата на бившия шеф на КПКОНПИ Пламен Георгиев, който не се споменават в отчета на дейността. В отговор на критиките, Сотир Цацаров подчерта, че в него липсва и отчетът за покупката на скъпи имоти в центъра на София на техен колега.

За всички бе ясно, че председателят на КПКОНПИ визира народният представител Валери Жаблянов и опозицията млъкна.

Когато левицата е изправена пред избор на председател и вътрешната й опозиция в лицето на Георги Гергов работи на пълни обороти да провали БСП, именно депутатът-социалист се изправя като буфер, за да докаже, че и грешните са прави.

Когато гръмна аферата „Кумгейт“ именно Жаблянов бе този, който заяви по адрес на Делян Добрев от ГЕРБ: “Моделът “Кумгейт” деформира политическата демокрация в България и влияе върху резултатите от изборите на всички нива”, визирайки роднинските схеми и назначения в “Булгартрансграз”.

Жаблянов обаче едва ли е най-подходящият „социалист“, който да бори шуро-баджанащината на ГЕРБ, най-малкото защото съпругата на депутата е уволнена заради конфликт на интереси.

В края на 2017 г. “Биволъ” разкри, че в първите месеци на управлението на ГЕРБ през 2009 г., министър Трайчо Трайков уволнява шестима от Дирекцията “Европейски фондове за конкурентоспособност”, която отговаря за изпълнението на Оперативна програма “Конкурентоспособност”. Сред уволнените е и шефката на дирекцията Ивет Жаблянова. Посочената от министъра причина е “конфликт на интереси”.

Още при назначаването на Жаблянова се е коментирало, че тя заема ръководния пост по политически причини. Съпругът й политолога Валери Жаблянов тогава е известен като политолог, който е бил съветник на бившия премиер Сергей Станишев по времето на Тройната коалиция.

За Ивет Жаблянова няма никакви правни последствия, а вместо това след няколко години в семейството се появяват отчетливи признаци за нарастващо благосъстояние.

Не е известно с какво се е занимавала Ивет Жаблянова след като отива на трудовата борса. В Търговския регистър няма следа от нейни фирми с успешен бизнес. Единствената фирма с нейно участие е заличена през 2008 г.

Валери Жаблянов става депутат през 2013 г., но още през март 2012 г. на семейния парцел в престижния квартал Симеоново тече ударно строителство, показват кадрите, запомнени от Google Maps (виж тук).

Строежът е завършен и вилата е обзаведена към началото на 2014 г. За това свидетелства криминалната хроника, според която на 11 февруари 2014 г. жилището на Жаблянови е обрано и са задигнати бижута и техника.

В декларацията на депутата от 2013 г. няма информация за строящата се сграда, но през 2014 г. Жаблянов обявява “осъществено право на строеж” за общо 360 000 лв. за него и съпругата му. Като произход на средствата е посочено, че те идват от “заем и спестявания”.

От такъв заем обаче няма и следа в обявените от Жаблянов декларации, разкрива „Биволъ“. Декларираният ипотечен заем от ДСК за 67000 лв. е за закупуване на съвсем друг имот – апартамент в кооперация, която се намира в кв. „Крива река“, показа справка в Имотния регистър.

Може би този пример е достатъчен, за да не присъства „Апартаментгейт“ в доклада на КПКОНПИ, заедно с имотите не само на Жаблянов, но и терасата на бившия шеф на Антикорупционната комисия, както и апартаментите на бившия втори в ГЕРБ, за когото наскоро премиерът каза, че съжалявал.

„С такива приятели не ти трябват врагове“, казва стара поговорка. А БСП като единствена опозиция в политическото пространство се проваля с „приятелите си“.

Коментари

Популярни публикации от този блог

ЛЯТОТО ВЕЧЕ Е ТУК! ЗАПОЧВАТ И МАСОВИТЕ ПРОВЕРКИ СВЪРЗАНИ С ПРЕДЛАГАНЕТО ПО РОДНИТЕ КУРОРТИ!

ЛЯТОТО ВЕЧЕ Е ТУК! ЗАПОЧВАТ И МАСОВИТЕ ПРОВЕРКИ СВЪРЗАНИ С ПРЕДЛАГАНЕТО ПО РОДНИТЕ КУРОРТИ! Инспектори от Главна дирекция „Надзор на пазара“ (ГД НП) към Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) започват поредната сезонна кампания за проверки на предлагани на пазара стоки под мотото „Безопасно лято - 2020“. Кампанията ще продължи три месеца, съобщиха от ведомството. Обект на инспекциите ще бъдат продукти, често използвани от потребителите през летния сезон. Тук са включени слънчеви очила за различни възрасти, надуваеми детски играчки и туристически газови бутилки. С провеждането на кампанията, ГД „Надзор на пазара“ има за цел да провери дали икономическите оператори, отговорни за пускането и предоставянето на българския пазар на тези продукти, спазват приложимото към тях законодателство. Кампанията ще започне с проверки на слънчеви очила. Поради широката им употреба и голямото разнообразие на предлагане, слънчевите очила обичайно са в полезрението на ...

Българите зад граница са изпратили над 600 милиона евро до България

Българите зад граница са изпратили над 600 милиона евро до България Най-много сме получили в България от българи в Германия, САЩ и Испания, Парите изпратени от емигрантите у нас нарастват, отчита статистиката на БНБ. Само за първата половина на годината парите, дошли у нас зад граница, са 624 милиона евро.  Данните на БНБ отчитат още, че най-много средства са изпратили сънародниците ни от Германия, САЩ и Испания. Получатели на пари от чужбина у нас признават, че без средствата отвън, трудно биха прекарали месеца. Сметки показват, че в някои домакинства годишно влизат най-малко 2400 лв. средства от чужбина.  Икономистите отчитат, че и след завръщането си у нас, работещите в чужбина българи ще вливат пари в родната икономика. Парите, които идват от чужбина са важни и за българските производители, тъй като с тях се купуват стоки, предназначени за родния пазар и това увеличава приходите на компаниите.